تصمیم‌گیری در خصوص نحوهٔ اعطای گواهی نانومقیاس به محصولات آرایشی و بهداشتی، دارو و تجهیزات پزشکی

تاریخ : 1394/12/22

تعداد بازدید : 817

4 امتیاز از 3 رای

محصولات فناوری نانو در سال‌های اخیر با رشد فزاینده‌ای به بازارهای جهانی عرضه می شوند. عرضه محصولات داخلی و ورود محصولات خارجی فناوری نانو به بازار ایران امری اجتناب ناپذیر بوده و می‌بایست سیاست‌های لازم جهت بررسی ایمنی این محصولات تدوین و اجرایی گردد. در همین راستا در جلسه شورای راهبردی نانومقیاس ستاد ویژه توسعه فناوری نانو مورخ ۱۵ اسفند ماه ۱۳۹۴ که با حضور مدیران ارشد ستاد برگزار گردید، تصمیمات مهمی در خصوص اعطای گواهی نانومقیاس به این دسته از محصولات اتخاذ گردید.

محصولات فناوری نانو در سال‌های اخیر با رشد فزاینده‌ای به بازارهای جهانی عرضه می شوند. عرضه محصولات داخلی و ورود محصولات خارجی فناوری نانو به بازار ایران امری اجتناب ناپذیر بوده و می‌بایست سیاست‌های لازم جهت بررسی ایمنی این محصولات تدوین و اجرایی گردد. جنبه‌های مثبت فناوری‌های جدید نباید ما را از بررسی جنبه‌های ایمنی محصول غافل نماید. رعایت نکات ایمنی، تشخیص مرزهای هشدار و یا خطوط قرمز برای سلامتی انسان و طبیعت بحث مهمی است که برای محصولات جدید باید مورد توجه قرار گیرد.

در همین راستا در جلسه شورای راهبردی نانومقیاس ستاد ویژه توسعه فناوری نانو مورخ ۱۵ اسفند ماه ۱۳۹۴ که با حضور مدیران ارشد ستاد برگزار گردید، تصمیمات مهمی در خصوص اعطای گواهی نانومقیاس به این دسته از محصولات اتخاذ گردید. در این جلسه مقرر گردید:

1-      محصولات آرایشی و بهداشتی، دارو و تجهیزات پزشکی، محصولات دامی و کشاورزی که از لحاظ نانومقیاس در واحد ارزیابی محصولات ستاد ویژه توسعه فناوری نانو مورد بررسی قرار گرفتند جهت بررسی به سازمان مربوطه ارجاع شود. پس از اخذ تاییدیه در سازمان مربوطه، گواهینامه نانومقیاس برای شرکت صادر و اعطا گردد.

2-      پذیرش نانونقره و محصولات حاوی نانونقره تنها به محصولات صنعتی که کاربرد نانونقره در آن مشخص شده، محدود می‌گردد. این محصولات نیز پس از بررسی نانومقیاس در واحد ارزیابی ستاد به کمیته فناوری نانو سازمان غذا و دارو ارجاع شده و پس از اخذ مجوزهای لازم از این سازمان می‌توانند گواهینامه نانومقیاس را از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو دریافت نمایند.

این دستورالعمل‌ها از تاریخ ۱۵ اسفند ماه ۱۳۹۴ ابلاغ و رعایت مفاد آن برای پذیرش محصولات جدید در واحد ارزیابی محصولات ستاد نانو لازم‌الجرا خواهد بود.

نظر شما