حضور13 هزارشرکت کننده از 99 کشور در فروم نوآوری‌های باز مسکو

تاریخ : 1395/09/29

تعداد بازدید : 322

5 امتیاز از 1 رای

پنجمین دوره فروم نوآوری‌های باز مسکو، در تاریخ 26 تا 28 اکتبر سال 2016 در ساختمان تکنوپارک اسکولکوو با حضور 13500 نفر شرکت‌کننده از 99 کشور و 550 سخنرانان در قالب 150 نشست برگزار شد.


 فروم به گونه‌ای از انواع رویدادها و فضایی برای گفت‌وگو میان مردم (حتی در فضای مجازی) گفته می شود ،که عده ای از متخصصین در یک فضا جمع شده و به بحث و تبادل نظر در رابطه با موضوعات مختلف می‌پردازند وگروهی از حاضران هم شنونده و بیننده آن هستند. درنتیجه شاید بتوان ویژگی تبادل نظر و رفت و برگشتی بودن نظرات و ایده‌ها و حتی در سطحی کلان‌تر شبکه‌سازی بین افراد مختلف را اصلی‌ترین مشخصه رویدادهای برگزار شده در قالب فروم دانست.

فروم «نوآوری‌های باز»، گردهمایی سالانه‌ای است که با تمرکز بر فناوری‌های نوین و رصد همکاری‌های بین‌المللی در زمینه‌ی نوآوری از سال 2012  با حمایت دولت روسیه در شهر مسکو برگزار می شود؛ هدف اصلی این فروم، تبادل تجربیات عملی، ترویج مطالعات تحقیقاتی و پروژه‌های توسعه‌ای پیشرو و خلق سازوکارهای جدید همکاری‌های بین‌المللی در فضای نوآوری است که بر ایجاد محیط مناسبی برای تبادل‌نظر، مباحثه و ارتباط متقابل میان متخصصان فناوری‌های پیشرو، دانشمندان و مدیران عالی شرکت‌ها و استارتاپ‌ های جهان تمرکز دارد .

 در کنار این فروم، نمایشگاهی از دستاوردهای نوین جهانی در صنایع هایتک نیز برگزار می‌شود که در طی 5 دوره برگزار شده این رویداد، به مرور وزن و اهمیت بخش نمایشگاهی آن کاهش یافته و بر جنبه همایشی و نشست‌های فروم تاکید و تمرکز بیشتری شده است .

شرکت‌کنندگان این رویداد شامل مدیران ارشد شرکت‌های روسی و خارجی فعال در حوزه نوآوری، سرمایه‌گذاران بزرگ، کارآفرینان برجسته، متخصصین فناوری‌های هایتک و مقامات عالی‌رتبه دولتی هستند.

پنجمین دوره فروم نوآوری‌های باز مسکو، در تاریخ 26 تا 28 اکتبر سال 2016 در ساختمان تکنوپارک اسکولکوو با حضور 13500 نفر شرکت‌کننده از 99 کشور و 550 سخنرانان در قالب 150 نشست برگزار شد.

در این دوره برای هر روز فروم یک محوریت جداگانه تعریف شده بود که موضوعات نشست‌های مختلف آن به جوانب مختلف محور آن روز اختصاص داشت .« فرصت شکفتن »،«راهبری تغییرات » و « آزمایشگاه اقتصاد خلاق »عناوین این 3 روز بودند، این در حالی است که در دوره قبل کل فروم یک محور اصلی داشت و در هر روز محتوای نشست‌ها به یک حوزه خاص از قبیل محیط زیست، سلامت، آموزش، بهره‌وری و سرگرمی می‌پرداخت.                                      

 توسعه اکوسیستم همکاری، ترویج همگرایی فناوری‌های نوآورانه توسط شرکت‌ها،  تجاری‌سازی فناوری‌ها و افزایش تقاضاها برای آن‌ها، توسعه نوآوری در شرکت‌ها و مؤسسات کشور روسیه، ترغیب افراد به راه‌اندازی استارتاپ‌های نوآورانه و پذیرش نوآوری ، مطرح کردن کشور روسیه به عنوان یکی از کشورهای پیشرو در این حوزه و بسط دادن برنامه‌های دولت در زمینه توسعه نوآوری از جمله اهداف مشخص این دوره از فروم بود .

از جمله معیارهای ارزیابی سنجش موفقیت فروم در دستیابی به اهداف فوق ، تعداد کارآفرینان فناور، تعداد سرمایه‌گذاران، تعداد شرکت‌ها، تعداد جلسات و مذاکرات،تعداد سخنرانان کلیدی خارجی و تعداد شرکت کنندگان خارجی بود.

محل برگزاری این دوره فروم برای اولین بار، ساختمان تکنوپارک اسکولکوو مستقر در مرکز نوآوری به همین نام بود.

در این مرکز 1500 استارتاپ، بیش از 30 مرکز خدمات R&D وجود دارد و تمرکز فعالیت مرکز نوآوری اسکولکوو، به طور تخصصی بر 5 حوزه فناوری اطلاعات، هسته‌ای، انرژی، فضایی و بیوپزشکی است ، به گونه‌ای که زیرساخت‌های آزمایشگاهی و خدمات R&D ایجاد شده در همین راستا بوده و حتی دانشگاه‌های مستقر در این منطقه نیز در همین حوزه‌ها فعالیت دارند.

 به طور کلی دولت روسیه در حال تلاش برای رونق دادن به منطقه اسکولکوو است تا به نوعی فضایی مشابه سیلیکون ولی ایجاد نماید. در حال حاضر علاوه بر استقرار چند مرکز دانشگاهی در این شهر، امکانات و خدمات ویژه‌ای برای راه‌اندازی کسب‌وکار و حتی زندگی در این منطقه از طرف دولت فراهم شده است. از جمله این مشوق‌ها در بخش راه‌اندازی کسب‌وکار می‌توان به مواردی مانند معافیت‌های مالیاتی، معافیت‌های گمرکی برای واردات تجهیزات،  ایجاد امکان دسترسی به خدمات تجاری‌سازی با  قیمت کمتر از بازار آزاد، استقرار مراکز R&D شرکت‌های معتبر مانند بوئینگ، ایجاد مراکز خدمات R&D و ایجاد دفاتر اداری مدرن با قیمت پایین‌ اشاره کرد.

 به منظور ایجاد جذابیت برای زندگی کردن در این منطقه نیز اقداماتی از قبیل ایجاد امکانات متنوعی از قبیل دسترسی‌های سریع به مرکز شهر مسکو، کاهش هزینه مصرف انرژی بواسطه زیرساخت‌های مدرن و ایجاد انواع خدمات و برنامه‌های درمانی، فرهنگی و ورزشی صورت گرفته است.

 

برگزارکنندگان اصلی فروم نوآوری‌های باز در سال 2016 سازمانهای دولتی و غیر دولتی از جمله بنیاد اسکولکوو، وزارت توسعه اقتصادی فدراسیون روسیه، شهرداری (دولت منطقه‌ای) مسکو، سازمان روس‌نانو، صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر دولتی آر.وی.سی، بانک توسعه وب و بنیاد کمک به بنگاه‌های نوآور کوچک بودند.

 

نظر شما