مدیر عامل کریدور خدمات فناوری تا بازاردر جمع خبرنگاران اعلام کرد: حمایت 48 میلیارد و 718 میلیون ریالی کریدور خدمات فناوری به شرکتهای دانش بنیان

تاریخ : 1395/11/23

تعداد بازدید : 614

3 امتیاز از 2 رای

دکتر حامد افشاری مدیرعامل کریدور خدمات فناوری تا بازار گفت:تاکنون 48 میلیارد و 718 میلیون ریال در قالب بیش از هزار خدمت به شرکتهای دانش بنیان اعطا شده است .


دکتر حامد افشاری مدیرعامل کریدور خدمات فناوری تا بازار گفت:تاکنون 48 میلیارد و 718 میلیون ریال در قالب بیش از هزار خدمت به شرکتهای دانش بنیان اعطا شده است .

دکتر حامد افشاری مدیرعامل کریدور خدمات فناوری تا بازار عصر سه شنبه 19 بهمن ماه و در آستانه یوم الله 22 بهمن در نشست خبری خود با خبرنگارن که در محل این کریدور برگزارشد، با اشاره به برنامه های کریدور خدمات فناوری گفت : متاسفانه در حال حاضر  ۸۰ تا ۸۵ درصد محصولات های تک نمی توانند به بازار برسند و تجاری سازی شوند، بطوریکه در کشورهای پیشرفته، تنها حدودا 10 الی 15 درصد شرکت‌های نوپای فناوری‌محور می‌توانند بیش از 5 سال دوام داشته و محصولات خود را به بازار برسانند،این در حالی است که این رقم در کشور ما کمتر از این میزان است.

در همین راستا کریدور خدمات فناوری تا بازار ایرانیان در سال 1389 با هدف کاهش زمان تجاری سازی و افزایش نرخ موفقیت شرکت های دانش بنیان تاسیس شد و در 4 واحد جداگانه که شامل واحد ارزیابی محصولات، کانون پتنت، توسعه خدمات تجاری سازی و کریدور صادرات و تبادل فناوری محصولات دانش بنیان است ، راه را برای تجاری سازی فعالیت های شرکت های دانش بنیان  و ثروت‌آفرینی از راه ایجاد یک کسب و کار فناورانه برای آنها هموار می کند.

مدیر عامل کریدور خدمات فناوری خاطر نشان کرد:کانون پتنت ایران با هدف حفاظت از دارایی‌های فکری فناوران یا شرکت‌های نوآور و تولید ثروت از مالکیت فکری، خدماتی از قبیل مشاوره فنی و تخصصی در زمینه نگارش متن اختراع، توانمندسازی کارشناسان دفاتر مالکیت فکری دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، برگزاری سمینار و کارگاه‌های آموزشی مالکیت فکری، رصد فناوری و تحلیل پتنت، ارزش‌گذاری و تجاری‌سازی دارایی‌های فکری، ایجاد بانک اطلاعات اختراعات ثبت‌شده معتبر، ثبت علائم تجاری (برند) داخلی و ثبت طرح‌های صنعتی را زیرنظر معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری ارائه می‌دهد.

وی واحد توسعه خدمات تجاری‌سازی و کریدور توسعه صادرات و تبادل فناوری را به عنوان شاخص‌ترین واحدهای موسسه خدمات فناوری تا بازار ایرانیان عنوان کرد و گفت : این دو واحد با هدف توسعه بازار داخلی و صادراتی محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان ، شرکت‌ها را در مسیر خلق ثروت، بین‌المللی شدن و دستیابی به بازارهای صادراتی راهبری و حمایت می‌کنند.

وی در خصوص فعالیت های این دو واحد گفت: ارزیابی میزان آمادگی صادراتی شرکت‌ها، برگزاری دوره‌های آموزشی مدیریتی، بازرگانی و صادراتی، مشاوره مالی و مالیاتی، بیمه، گمرک و فرایندهای بازرگانی و صادراتی مانند نقل‌وانتقالات ارزی، هدایت و استقرار فناوران و صاحبان ایده به سوی مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری، خدمات حسابداری، حمایت از ایجاد ابزارهای تبلیغاتی، اطلاع‌رسانی و وب‌سایت، حمایت از ساخت قالب و طراحی صنعتی محصولات دانش‏بنیان، تهیه گزارش تحقیقات بازار بین‌المللی یا طرح کسب‌وکار صادراتی، اخذ گواهینامه‌ها و مجوزهای بین‌المللی، حمایت از حضور مستقل شرکت‌ها در نمایشگاه‌های خارجی، برگزاری پاویون ملی‌ محصولات دانش‌بنیان ایران در نمایشگاه‌های خارجی، حمایت از اعزام و پذیرش هیات‌های تجاری، حمایت از ثبت محصولات، داروها و علائم تجاری، تامین مالی و ارائه تسهیلات در گردش، حمایت از تبادل فناوری و مشاوره‌های حقوقی آن، ارزش‌گذاری فناوری و تعیین ارزش مادی برای یک دارایی فکری و معنوی از جمله حمایتهایی است که توسط این واحد ها به شرکتهای دانش بنیان ارائه می شود.

وی تصریح کرد:یکی از مهم‌ترین مسایلی که شرکت‌های دانش‌بنیان را درگیر می‌کند، اخذ گواهی‌نامه و جواز برای ورود به بازار است؛ چراکه درصورت تولید محصول، گرفتن مجوز باعث ایجاد تغییراتی در ایده و پیاده‌سازی محصول می‌شود. مجموعه‌ی کریدور خدمات فناوری تا بازار در این رابطه هم سرویس‌های مختلفی در اختیار شرکت‌های دانش‌بنیان قرار می‌دهد. از اهداف شرکت کریدور، کمک به فناوران با ترسیم نقشه‌ای شفاف‌تر از مشکلات راه و جلوگیری از شکست‌های احتمالی و بهبود چهره‌ی ایران در عرصه‌ی جهانی است.

افشاری افزود: کریدور خدمات فناوری تا بازار تا امروز ۱۱۶۵ خدمت در ۱۵ گروه مختلف به شرکت‌های دانش‌بنیان ارایه کرده است. از جمله خدمات این موسسه می‌توان به آموزش، مشاوره و مباحث مربوط به حسابداری اشاره کرد که بسیاری از این امکانات با شرایط و هزینه‌های کم‌تری به مجموعه‌های دانش‌بنیان تعلق می‌گیرد. نتیجه‌ی این خدمات به بالابردن شانس موفقیت و کاهش زمان ‌تجاری‌سازی منجر می‌شود. این خدمات در ۱۶ ایستگاه مختلف و در دسته‌بندی‌های متنوع انجام می‌پذیرد.

مدیر عامل کریدور خدمات فناوری گفت: تاکنون ۴۸ میلیارد و ۷۱۸ میلیون ریال به شرکت‌های دانش بنیان پرداخت شده است. ۷۰۴ شرکت در این کریدور حضور دارند. تاکنون بیش از هزار خدمت در این کریدور به شرکت‌ها ارائه شده است.

وی در ادامه تهیه و تولید مستند «جهش» را از دیگر برنامه های کریدور خدمات فناوری برای شناساندن توانمندیهای شرکت های دانش بنیان به عامه مردم عنوان کرد و گفت: مستند جهش که به همت کریدور توسعه صادرات و تبادل فناوری زیر نظر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حال تولید و پخش به صورت هفتگی از آپارات است، تلاش دارد با شیوه‌ای جدید و جذاب، نحوه کار و فعالیت و توانمدیهای شرکتهای دانش بنیان را به مخاطبین عام نمایش دهد.

در ادامه این نشست خبری مهندس صابری کارشناس امور نمایشگاه‌های بین‌المللی در کریدور توسعه صادرات و تبادل فناوری و نیز کارشناس و مشاور برنامه جهش با ارائه سخنانی به اهمیت توسعه صادرات و در این حوزه پرداخت.

وی گفت: کریدور توسعه صادرات و تبادل فناوری در راستای حمایت‌های خود از شرکت‌های دانش‌بنیان از حضور این شرکت‌ها در نمایشگاه‌های بین المللی حمایت می‌کند.

صابری تصریح کرد: بر همین مبنا، 70درصد هزینه‌های اجاره فضای نمایشگاهی، غرفه‌سازی و حمل بار نمایشگاهی از منابع معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و از طریق کریدور به شرکت‌های دارای شرایط پرداخت می‌شود.

وی با اشاره به سقف حمایت اظهار داشت: سالانه 200 میلیون ریال برای شرکت‌های با صادرات کمتر از 20 میلیارد ریال و 500 میلیون ریال برای شرکت‌های با صادرات بالای 20 میلیارد ریال بصورت بلاعوض حمایت در نظر گرفته شده است.

وی در خصوص برنامه جهش گفت: با ساخت برنامه  جهش و پخش آن در فضای مجازی ابعاد مختلف فعالیت کریدور خدمات فناوری و شرکتهای دانش بنیان موفق که با حمایت این کریدور توانسته اند محصولات خود را به بازارهای داخلی و خارجی ارائه کنند ، به مخاطبان نشان داده می شود .

وی افزود: در این برنامه موسسان یا مدیران شرکت‌های دانش بنیان توانمند با معرفی شرکت و محصولاتشان ضمن آشنا کردن مخاطبین با توانایی های  اقتصاد دانش بنیان ایران می کوشند تا  انگیزه جوانان مستعد را برای حضور در عرصه های اقتصادی افزایش دهند.

نظر شما