کسب مزیت های رقابتی؛ با اخذ مجوزها و استانداردهای حرفه ای

شرکت‌های دانش‌بنیان به‌منظور تجاری‌سازی فناوری‌های خود و عرضه محصولات مبتنی بر آن به بازار داخلی یا صادرات، نیازمند دریافت برخی مجوز‌ها یا استاندارد‌ها هستند.
موضوعات مقاله : اخذ استانداردها و مجوزها
دسته‌ای از این مجوز‌ها یا استاندارد‌ها الزامی بوده و صاحب فناوری یا شرکت دانش‌بنیان برای عرضه محصول به بازار داخلی و حتی در مواردی بازار‌های بین المللی ناگزیر از طی فرآیندهای مربوطه و دریافت این نوع از مجوز‌ها است. اما انواع دیگری از گواهینامه‌ها، استانداردهای مزیتی هستند که به نوعی مزیت‌های محصول یا شرکت تولیدکننده را در فرآیند فروش یا صادرات افزایش می‌دهند. استانداردهایی نظیر گروه ISO و CE از این دسته‌اند هرچند در مورد CE نوعی الزام برای عرضه در اتحادیه اروپا وجود دارد. حمایت از دریافت مجوز‌ها و استانداردهای مزیتی در موسسه خدمات فناوری تا بازار از طریق «ایستگاه اخذ مجوز‌ها و استاندارد‌ها» انجام می‌شود. این موسسه از اخذ گواهینامه‌های CE و پیش‌نیازهای آن تا ۸۰ درصد و گروه ISO، GMP و گواهینامه‌های انطباق محصول تا سقف ۵۰ درصد حمایت می‌کند.
همان‌گونه که اشاره شد فناوران یا شرکت‌های دانش‌بنیان به‌منظور عرضه داخلی و یا صادرات محصول خود، در مواردی ملزم به دریافت برخی از مجوز‌ها هستند. در این گروه، مجوزهای مربوط به وزارت بهداشت و درمان این وزارت از اهمیت بیشتری برخوردار است. ایستگاه اخذ مجوز‌ها و استانداردهای موسسه، با پرداخت ۵۰ درصد از هزینه‌های کارگزاری و ۵۰ درصد از هزینه آزمون‌های پیش‌نیاز از دریافت مجوز تولید و عرضه وزارت بهداشت و درمان برای محصولات مبتنی بر فناوری نانو حمایت می‌کند.
محصولات مبتنی بر فناوری نانو در مقایسه با محصولات مشابهی که در تولید آن‌ها از این فناوری استفاده نشده است؛ در موارد متعددی ملزم به دریافت مجوزهای بهداشتی هستند. اخذ این گونه از مجوز‌ها با توجه به پیچیدگی‌های فنی تست‌های ایمنی و بررسی‌های کار‌شناسی در سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت و درمان بسیار پیچیده است که در صورت عدم آشنایی صاحب فناوری یا شرکت دانش‌بنیان متقاضی، عملا فرآیند اخذ مجوز با مشکلاتی همراه شده و طولانی می‌شود. به‌منظور ایجاد ادبیات مشترک میان کار‌شناسان سازمان غذا و دارو و متقاضی، موسسه خدمات فناوری تا بازار از طریق بخش‌های کار‌شناسی و کارگزاری ایستگاه اخذ مجوز و استاندارد به ارائه خدمات «پیگیری و اخذ مجوز‌ها و استاندارد‌ها» به‌ویژه در بخش پزشکی و سلامت می‌پردازد و همان‌گونه که گفته شد با پرداخت ۵۰ درصد از هزینه‌های مرتبط، از شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه فناوری نانو حمایت می‌کند.
نظرات

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

نـــام
ایمیل
نظر شما
کد امنیتی (حروف بزرگ)
اطلاعات مقاله
تاریخ مقاله ۱۳۹۱/۰۱/۰۵
تعداد بازدید مقاله ۱۵۷۵
تعداد رای : ۰