معرفی مرکز انتقال و تبادل فناوری شانگهای

تاریخ : 1391/01/21

تعداد بازدید : 1643

1 امتیاز از 1 رای

مرکز انتقال و تبادل فناوری شانگهای (STTE)، در دسامبر ۱۹۹۳ به‌صورت مشترک توسط وزارت علوم و فناوری چین و دولت محلی شانگهای، راه‌اندازی گردیده است. این مرکز اولین فن‌بازار دایمی در سطح کشور چین است و مؤسسه‌ای عمومی است که خدمات عمومی را برای مشتریان خود فراهم می‌نماید. مأموریت این مرکز، ارتقای سطح تبادلات فناوری‌های جدید و نیز محصولات فناوری پیشرفته در سطح مناطق، صنایع و سازمان‌های مختلف در درون چین و همچنین در خارج از این کشور و نیز ارایه خدمات و تسهیلات جهت تسریع در فرایند صنعتی‌سازی و تجاری‌سازی دستاوردهای پژوهشی و صنعتی است.

راهبرد انتقال فناوری مرکز
از ابتدای سال ۲۰۰۷، stte تلاش کرده است تا ساختار انتقال فناوری ۱۹+۱+۲ را مطابق با راهبرد کمیسیون علوم و فناوری شانگهای و با هدف فراهم نمودن خدمات نوآوری فناوری به کسب‌وکارهای کوچک پایه‌ریزی نماید.
برخی پروژه‌های موفق
۱.     بازاریابی برای محصولات نانونقره: در نمایشگاه بین‌المللی صنعت در سال ۲۰۰۲ در شانگهای، stte یک توافقنامه همکاری در زمینه بازاریابی با شرکتی کره‌ای منعقد نمود و یک گروه پروژه تشکیل داد. از آنجا که در مورد کاربرد فناوری نانو و محصولات نانویی در چین تردید وجود داشت، گروه پروژه، اقدامات بازاریابی جامعی را از طرق نشریات الکترونیکی، تماس‌های تلفنی، بازدید‌ها، نمونه‌های آزمایشی و تبلیغات انجام داد. با توجه به مطالعات stte، شرکت کره‌ای در سال ۲۰۰۴ با قاطعیت تمام اقدام به ایجاد شرکت تابعه‌ای در شانگهای نمود. پس از گذشت چند سال برند محصولات نانونقره، این کارخانه شهرت زیادی در بازار چین به دست آورد. در سال ۲۰۰۷ این شرکت اقدام به تاسیس شرکت دیگری با سرمایه‌گذاری مستقل جهت محصولات بهداشتی نانونقره و ضدباکتری نمود.
۲.     سیستم شناسایی خودکار در صنایع دریایی: موسسه صنایع پیشرفته شانگهای که پیش از این اقدام به تولید سیستم‌های شناسایی در صنایع هوایی نموده بود، در سال ۲۰۰۳ اقدام به طراحی خط تولید سیستم‌های شناسایی خودکار در صنایع دریایی نمود. اما با توجه به نیاز فوری بازار، باید در سریع‌ترین زمان ممکن اقدام به تولید محصول می‌نمود. بنابراین تصمیم بر این شد که فناوری تولید از خارج از کشور به چین وارد گردد. کره یکی از کشورهایی بود که از سال ۲۰۰۳، سیستم‌های شناسایی خودکار را به‌صورت گسترده در ناوگان دریایی خود به کار گرفته بود. طراحی برنامه انتقال با توجه به وضعیت بازار و میزان پیشرفت تحقیقات فناوری در چین و نیازمندی‌های محلی و منطقه‌ای انتقال فناوری انجام شد.

مرکز ارتباطات نوآوری شانگهای (SIRC)
مرکز ارتباطات نوآوری شانگهای در سال ۲۰۰۷ با الگوبرداری از EU IRC تشکیل شده است. بدنه اصلی از موسسه‌های غیر انتفاعی ساخته شده که تحت حمایت دولت به فعالیت می‌پردازند. این مرکز به‌عنوان کانون ارتباطی ناحیه‌ها، مناطق، پارک‌های فناوری و موسسه‌های تحقیقاتی شانگهای با استفاده از بستر فناوری اطلاعات عمل می‌نماید. فرایند گردش کار در مرکز بدین صورت است که در ابتدا نیازهای نوآورانه سازمان‌ها گردآوری شده، سپس از طریق ایجاد ارتباط بین سازمان‌ها با توجه به توانمندی‌های فناوری موجود، زمینه لازم برای ارائه خدمات مورد نیاز (با اولویت کسب و کارهای کوچک) و انتقال فناوری به بازار فراهم می‌آید.
ساختار سازمانی
مرکز انتقال فناوری شانگهای ۴۵ نفر کار‌شناس دارد (۳۸ نفر دارای تحصیلات دانشگاهی متشکل از متخصصانی در ۱۳ زمینه مختلف از جمله کار‌شناسان مکانیک، الکترونیک، شیمی، پزشکی، حقوق مالکیت معنوی که از بین آن‌ها ۲۲ نفر متخصصان تحقیق و توسعه هستند).
همکاری با شرکای ایرانی
    اولین نشست تبادل فناوری در اسفند ۸۴ (طرح سوال و جواب در خصوص سیاست‌گذاری فناوری)؛
    امضای تفاهم‌نامه با فن‌بازار ملی ایران در سال ۲۰۰۵ (معرفی طرح‌های راهبردی و فرصت‌های سرمایه‌گذاری)؛
    ملاقات اعضای مرکز همکاری‌های علم و فناوری و کارگروه ترویج ستاد نانو با رییس مرکز در ۱۷ آگوست ۲۰۰۹ (اعلام تمایل برای همکاری)؛
ملاقات گروهی از مقامات سفارت ایران با مرکز در ۱۶ دسامبر ۲۰۱۱ (اعلام تمایل برای همکاری)
نظر شما