در نشست پرسش و پاسخ طراحی صنعتی ایران چه گذشت؟

چهارشنبه 29تیرماه 1401 نشست پرسش و پاسخ مرکز طراحی صنعتی ایران در معاونت علمی ریاست جمهوری برگزار شد. در این نشست خانم دکتر زهرا حسین آبادی دبیر اولین جشنواره ی طراحی صنعتی ایران و آقای مصطفی توحیدی فر مدرس دانشگاه و مدیرعامل شرکت طراحی والا به معرفی خدمت طراحی صنعتی و نقش طراحی صنعتی محصولات دانش بنیان در توسعه بازار پرداختند.

ضرورت ایجاد یک خدمت مجزا به نام طراحی صنعتی:

خانم دکتر حسین آبادی ابتدا با اشاره به ارائه ی خدمت طراحی صنعتی از اوایل دهه 90 در کنار سایر خدمات، حمایت ها و تسهیلات به شرکت های دانش بنیان از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، گفت: پس از حضور شرکت های دانش بنیان در عرصه ی صادرات و نمایشگاه های بین المللی، با چالش عدم فروش شرکت ها مواجه شدیم. تمام این شرکت ها با وجود اینکه از فناوری بالایی برخوردار بودند، توانایی رقابت با محصولات مشابه حوزه ی تکنولوژی خود را نداشتند و از این رو در صادرات محصولات ضعیف ظاهر می شدند. پس از بررسی های دقیق، نقطه ضعف این شرکت ها روشن شد و این نقطه ضعف چیزی نبود جز عدم توجه به فرآیند طراحی صنعتی در زمان توسعه محصول. پس از آن هسته ی مرکزی طراحی صنعتی شروع به مطالعه روی این موضوع در کشورهای صنعتی کرد و مشخص شد که کشورهای پیشرفته مثل: انگلیس، کره، ژاپن، آلمان، دانمارک و... در حوزه ی طراحی صنعتی سیاست گذاری و ریل گذاری های مناسبی انجام داده و از ترویج و استفاده ی به موقع و مناسب از فرآیند طراحی در تولید محصولات شرکت ها حمایت می کنند.

این تحقیقات و نتایج آن معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری را ابتدا ترغیب به ایجاد یک خدمت مجزا به نام طراحی صنعتی نمود. سپس در راستای ارائه ی بهتر خدمت طراحی صنعتی به شرکت ها در سال 1400 لزوم شکل گیری مرکز طراحی به صورت مستقل احساس شد و مرکز طراحی صنعتی ایران ذیل مرکز موسسات و شرکت های دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تاسیس شد.

ماموریت های اصلی مرکز طراحی صنعتی ایران چیست؟

دکتر حسین آبادی افزود: مرکز طراحی صنعتی ایران سه ماموریت اصلی برای خود تعریف کرد:

1)      کمک به ارتقای صنعتی شرکت های دانش بنیان و صادراتی

2)      ترویج و فرهنگ سازی طراحی صنعتی در بین شرکت های استارتاپی، نوپا، شرکت های صنعتی بزرگ و صادراتی

3)      ایجاد زیرساخت های مورد نیاز فرآیند طراحی صنعتی برای شرکت ها

 

 

اقدامات انجام شده توسط مرکز طراحی صنعتی تاکنون:

حسین آبادی با اشاره به این موضوع که مسابقات جوایز ملی در کل دنیا جهت اشاعه ی فرهنگ طراحی صنعتی برگزار می شوند، گفت: اولین جایزه ی طراحی صنعتی ایران با هدف تشویق و ترغیب شرکت ها برای ورود به طراحی صنعتی در آذرماه سال 1400 همزمان با نمایشگاه مواد و تجهیزات آزمایشگاهی ایران ساخت برگزار شد.

این رویداد اولین دوره ی جایزه ی طراحی صنعتی ایران بود که با حمایت دبیرخانه نمایشگاه و آقای دکتر محمدحسین بهشتی معاون نوآوری و تجاری سازی فناوری معاونت علمی ریاست جمهوری و ریاست نمایشگاه ایران ساخت شکل گرفت. 106 محصول از 62  شرکت در فراخوان جایزه ی طراحی صنعتی ایران ثبت نام کردند و پس از ارزیابی های اولیه با معیارهای اصالت طراحی و فروش محصول در بازار 42 محصول منتخب وارد مرحله ی نهایی شدند. در اختتامیه جایزه ی طراحی صنعتی به 15 شرکت تندیس بلورین اهدا شد و سه شرکت حائز رتبه برتر شدند.

معرفی جشنواره ی طراحی صنعتی ایران 1401:

پس از آن دکتر حسین آبادی جشنواره ی جایزه ی طراحی صنعتی ایران 1401 را معرفی کرد که این بار میزبان تمام شرکت های متقاضی ست در حالیکه اولین جایزه طراحی صنعتی مختص شرکت های حاضر در نمایشگاه ایران ساخت بود. فراخوان این جشنواره از ابتدای مرداد ماه شروع خواهد شد و ارزیابی اولیه شرکت ها در شهریور ماه انجام می شود. داوری نهایی و حضوری جشنواره همزمان با نمایشگاه ایران ساخت در آذرماه و اختتامیه در دی ماه 1401 برگزار می‌شود.

وی افزود جشنواره ی طراحی صنعتی در دو بخش محصول و فروم برگزار می شود که بخش فروم خود شامل سخنرانی و پنل گفتگو است. در این بخش شرکت های دانش بنیانی که قبلا از فرآیند طراحی صنعتی استفاده کرده اند و مزایای این خدمت را در مارکت و خط تولید خود درک کرده اند، تجربیات خود را در اختیار متقاضیان استفاده از خدمت طراحی صنعتی قرار می دهند.

 

 

جشنواره ی طراحی صنعتی ایران 1401 در چه حوزه هایی برگزار می شود؟

دکتر حسین آبادی با تاکید مجدد بر این نکته که تقریبا تمام شرکت ها می توانند در دوره دوم جایزه طراحی صنعتی موسوم به جشنواره طراحی صنعتی ایران 1401 شرکت کنند، گفت جشنواره ی طراحی صنعتی امسال میزبان حوزه های زیر است:

 • تجهیزات کامپیوتری و فناوری اطلاعات و ارتباطات
 • تجهیزات و مواد پزشکی
 • تجهیزات آزمایشگاهی و آنالیز
 • تجهیزات و ماشین آلات صنعتی و رباتیک
 • حمل و نقل و تجهیزات جانبی
 • لوازم ورزشی
 • گردشگری
 • لوازم خانگی و اداری
 • محصولات روشنایی
 • معماری و طراحی داخلی و فضاهای نوآوری
 • میراث فرهنگی و صنایع دستی
 • آموزش فرهنگی و اسباب بازی
 • بازی انیمشن و نرم افزارهای چند رسانه ای
 • بسته بندی

حمایت های معاونت علمی و فناوری برای استفاده شرکت ها از خدمات طراحی صنعتی:

دکتر حسین آبادی تصریح کرد: حمایت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق ۳۰ تا ۷۰ درصد تا سقف ۴۰ میلیون تومان و برای شرکتهای نانویی 30 تا ۷۰ درصد تا سقف ۷۰ میلیون تومان است. این حمایت ها مختص هزینه های طراحی صنعتی محصول، بسته بندی است. همچنین خدمات 3D Print از طریق شبکه آزمایشگاهی ۷۰ درصد تا سقف ۳۰۰ میلیون تومان به شرکت ها ارائه می شود. استفاده از این خدمت دو بار در سال به مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان است.

همچنین برای شرکت‌های دانش‌بنیان از محل اعتبارات صندوق نوآوری شکوفایی تا سقف ۵ میلیارد تومان برای ساخت قالب و نمونه سازی وام در نظر گرفته شده است. مبلغ این وام برای شرکت های نانویی و خلاق از منابع ستاد نانو بین 200 میلیون تا 2 میلیارد تومان است.

خدمات مرکز طراحی صنعتی ایران به چه شرکت هایی ارائه می شود؟

 از پایش چالش شرکت ها در حوزه ی طراحی صنعتی، خدمت مختص هر شرکت به صورت جداگانه مورد بررسی قرار خواهد گرفت تا هم تمرکز مستقل برای هر شرکت ایجاد شود و هم سیاست گذاری ارائه ی خدمات منجر به سهولت استفاده ی شرکت ها از خدمات شود.

این خدمات در سه گروه استارتاپ ها و شرکت های نوپا، شرکت های متوسط و شرکت های بزرگ صنعتی و صادراتی طبقه بندی می شوند. این تقسیم بندی بسته به اقتضای نیاز شرکت ها به خدمات طراحی صنعتی در نظر گرفته شده است.

برای مثال برای شرکت های استارتاپی که در مراکز رشد، پارک های علم و فناوری و شتاب دهنده ها که شرکت های نابالغ و کوچکی هستند و هنوز جذب سرمایه انجام نداده اند، استفاده از فارغ التحصیلان توانمند حوزه طراحی صنعتی است. این فارغ التحصیلان همزمان با مرحله ی شتابدهی شرکت ها و دولوپ محصول در کنار شرکت ها قرار می گیرند.

چطور از حمایت های معاونت علمی برای دریافت خدمت طراحی صنعتی استفاده کنیم؟

شرکت های متقاضی استفاده از حمایت های معاونت علمی در این زمینه می توانند از طریق سایت مرکز طراحی صنعتی ایران و کریدور فناوری تا بازار اقدام به ثبت درخواست دریافت خدمت طراحی صنعتی کنند:

https://irandesignoffice.ir

https://tmsc.ir

نظرات

نظرات

پاسخ به نظــر بازگشت به حالت عادی ثبت نظر

Captcha
اطلاعات خبر
تاریخ خبر ۱۴۰۱/۰۵/۰۳
تعداد بازدید خبر ۷۱
تعداد رای : ۰