معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری و شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی تفاهم‌نامه امضا کردند

Share on linkedin
Share on twitter
Share on facebook
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on email

بر اساس تفاهم نامه‌ای که بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران، عرضه نمایشگاهی ‌محصولات و توانمندی شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپی تسهیل می‌شود.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تفاهم‌نامه همکاری‌های مشترک بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و بهمن حسین زاده سرپرست شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران، به امضا رسید.

ستاری در مراسم امضای این تفاهم نامه با اشاره به ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپی در عرضه محصولات و خدمات، گفت: باید برای عرضه محصولات و خدمات این شرکت‌ها به سمتی حرکت کنیم که نمایشگاه‌هایی تقاضا محور برپا شود.

وی افزود: معاونت علمی در این زمینه از عرضه محصولات و خدمات شرکت‌های دانش‌بنیان در نمایشگاه‌های تقاضا محور حمایت می‌کند.

به گفته معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، در حوزه‌های تخصصی مانند فولاد، نفت، گاز و غیره تقاضاهای بسیاری برای نمایش خدمات و محصولات به صورت بالقوه وجود دارد که با ایجاد یک بستر مناسب تقاضا محور در بخش دانش‌بنیانی، می‌توانیم به این تقاضاها پاسخ دهیم.

در بخش دیگری از این نشست، محمد صاحبکار خراسانی رییس امور شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان معاونت علمی در خصوص تعاملات گذشته معاونت علمی و شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران، گفت: در طول چند سال گذشته معاونت علمی با شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی تعاملاتی داشت. که این تعاملات شامل ارائه تخفیفاتی به شرکت‌های دانش‌بنیان برای عرضه محصولات خود در نمایشگاه‌ها بود که اجرایی نشد.

صاحبکار ادامه داد: باید ساز و کاری درست طراحی شود و تسهیلاتی در اختیار شرکت‌های دانش‌بنیان متقاضی عرضه نمایشگاهی خدمات و محصولات قرار گیرد.

بهمن حسین‌زاده سرپرست شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران نیز در این مراسم، گفت: قصد داریم در حوزه استارتاپی و دانش‌بنیان از ظرفیت‌های موجود استفاده بهینه کنیم. عرضه این محصولات راهی است که مردم با این خدمات آشنا می‌شوند.

حسین‌زاده در ادامه بیان کرد: باید از ظرفیت بالای شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی به خوبی برای نمایش توانمندی این نوع شرکت‌های نوپا و قوی استفاده کنیم.

 

معرفی توانمندی‌های فناورانه داخلی به بازارهای خارجی

تفاهم‌نامه همکاری‌های مشترک بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شرکت سهامی نمایشگاه‌های جمهوری اسلامی ایران با هدف «معرفی توانمندی‌های فناورانه داخل کشور به بازارهای خارجی به ویژه بازارهای هدف» و «کمک به کاهش هزینه حضور شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان برای حضور در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی» به امضای طرفین رسید.

مدت اعتبار تفاهم‌نامه از تاریخ امضاء و مبادله آن به مدت دو سال است و در پایان دوره بر اساس ارزیابی و تحلیل نتایج بدست آمده آن قابل تمدید خواهد بود.

زمینه‌های همکاری در تفاهم‌نامه مذکور نیز شامل «بهره‌برداری از ظرفیت‌های موجود دو طرف در راستای رشد و توسعه توانمندی‌های فناورانه کشور از طریق معرفی محصولات، خدمات و تولیدات دانش‌بنیان در نمایشگاه‌های تجاری» و «تنظیم تقویم نمایشگاه‌های حوزه‌های فناورانه و دانش‌بنیان در داخل و خارج از کشور» می‌شود.

در این تفاهم‌نامه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری متعهد شد که ارائه فهرست نمایشگاه‌های پیشنهادی بر اساس اولویت‌های مورد نظر را تهیه کند، همچنین نشست‌های مشترک دو طرفه برای نهایی‌سازی عناوین نمایشگاه‌های داخلی و خارجی را برگزار کند.

«حمایت و اختصاص تسهیلات برای مشارکت کنندگان در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی مورد توافق طرفین»، «جذب و معرفی شرکت‌های منتخب دانش‌بنیان و شرکت‌های صادراتی به منظور حضور و شرکت در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی»، «استفاده از نام و لوگوی شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران در مکاتبات»، «تهیه فرم‌های اطلاع‌رسانی و بنرهای تبلیغاتی در نمایشگاه‌های مورد توافق»، «همکاری در تعیین چارچوب محتوائی برگزاری نمایشگاه‌های فناوری داخلی و بین‌المللی از قبیل نوع فناوری‌های قابل ارائه» و «برگزاری کارگاه‌های آموزشی و برنامه‌ریزی و برگزاری نمایشگاه‌های حوزه فناوری در محل دائمی شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی» از دیگر تعهدات معاونت علمی در این تفاهم نامه است.

 

پایان خبر/316

صفحه اصلی
ورود